foto1
foto1
foto1
foto1
foto1

Ogólnopolski Otwarty Konkurs Biżuterii Artystycznej

"PREZENTACJE 2002"

"Prezentacje" to konkurs towarzyszący warszawskim targom "Złoto Srebro Czas", zorganizowany i sponsorowany przez Stowarzyszenie Twórców Form Złotniczych, Międzynarodowe Centrum Targowe i Pracownię Sztuk Plastyczych. To jedyny obecnie konkurs biżuterii artystycznej w Warszawie. "Prezentacje" mają dopiero dwuletnią tradycję, a już są ważnym wydarzeniem w środowisku projektantów biżuterii.

W tym roku na konkurs wpłynęły prace dwudziestu sześciu autorów. Jury obradowało w składzie:

  • Agnieszka Bruzda z Krakowa - artysta plastyk, laureatka pierwszego konkursu "Prezentacje 2001";
  • Piotr Cieciura z Łodzi - artysta plastyk, dziekan Wydziału Wzornictwa Przemysłowego Wyższej Szkoły Sztuki i Projektowania;
  • Wanda Gontarska - przedstawiciel MCT głównego organizatora i sponsora targów;
  • Joachim Sokólski - artysta plastyk, członek "kultowej" już dzisiaj grupy twórczej UFO

Pierwszą nagrodę przyznano Andrzejowi Bielakowi za broszki srebrne oksydowane - dwie ciekawe formy przestrzenne w których poprzez ruchomość elementów uzyskano zmienność koloru i kompozycji.

Drugą nagrodę exaequo przyznano Jackowi Byczewskiemu za prostą i elegancką broszkę ze stalowych drucików przewiązanych złotem...

...i Jackowi A. Rochackiemu za oryginalne kolczyki wykonane techniką repusu antyklastycznego.

Trzecia nagroda - Nagroda Prezesa STFZ przyznana została Antkowi Zaremskiemu za zestaw srebrnych broszek z granatami. Przyznano ją za niekonwencjonalne potraktowanie problemu łączenia materiałów, fantazję i poczucie humoru.

Zofia i Witold Kozubscy przyznali niezależnie

Nagrodę imienia Małgosi Muldner-Nieckowskiej

Andrzejowi Bielakowi za zestaw broszek.

 

(zdjęcia wyżej)


 

Wystawie-konkursowi towarzyszył niewielki "katalożek" - mała rozkładówka z czternastoma zdjęciami. To dobrze, że po wystawie pozosta jakiś ślad "papierowy". Wielkie dzięki dla sponsora katalogu, Walcowni Metali z ulicy Skierniewickiej 12 w Warszawie, której właścicielem jest Cezary Grad. Czarek, dziękujemy!

Należą się również podziękowania Pracowni Sztuk Plastycznych z W-wy oraz Pani Wandzie Gontarskiej za pomoc przy wydaniu katalogu. A także Ewie Franczak - komisarzowi konkursu, której staraniem udało się przygotować i na czas wydać "katalożek".

 

Niżej przedstawiamy zdjęcia z katalogu oraz te, które się w nim nie zmieściły. Nie są to zdjęcia wszystkich prac, niektóre z nich - wykonywane w pośpiechu zaraz po obradach komisji - nie udały się   :-(   Autorów prac nadesłanych - przepraszamy.