foto1
foto1
foto1
foto1
foto1

Zaproszenie do współpracy przy kolejnym wydaniu publikacji Trend Book 

Szanowni Państwo,

W imieniu Organizatorów – Urzędu Miasta Gdańska oraz Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku zapraszam do współpracy przy kolejnym wydaniu publikacji Trend Book oraz do uczestnictwa w wystawie, która swoją premierę będzie miała podczas targów Amberif – w marcu 2019 r. Projekt „Trend Book” jest konsekwentnie rozwijany od roku 2010, a planowana edycja „2019” będzie już dziewiątą z kolei publikacją, dokumentującą kolekcję autorskiej biżuterii z zastosowaniem bałtyckiego bursztynu. Początkowo przedsięwzięcie miało charakter edukacyjny i służyło dostarczeniu studentom Wydziału Architektury i Wzornictwa gdańskiej ASP pretekstu do realizacji zadania semestralnego w formie zbliżonej do rzeczywistych warunków rynkowych (prognozowanie trendów + projektowanie + prototypowanie).

W roku 2017 zaprosiliśmy po raz pierwszy do współpracy projektantów ze Stowarzyszenia Twórców Form Złotniczych, którzy zinterpretowali jeden z pięciu proponowanych tematów. W ubiegłym roku formuła przedsięwzięcia została rozszerzona i wśród pięciu tematów projektowych już dwa z nich zostały opracowane przez STFZ, dwa przez ASP w Gdańsku, jeden – gościnnie – przez ASP w Łodzi. Dzięki temu wydawnictwo zyskało na różnorodności a pozytywny odbiór wystawy skłonił nas do dalszego rozszerzenia oraz pogłębienia współpracy wszystkich instytucji, które starają się promować autorską biżuterię, licząc na to, że zapoczątkowana kooperacja przekształci się w cykliczne, coroczne współdziałanie, którego efektem będzie poprawa jakości polskiego wzornictwa i promocja bursztynu w oparciu o design.

Trend Book 2019 zostanie zrealizowany w w nieco zmienionej formule, która stanowić będzie płynną kontynuację dotychczasowych edycji, ale jednocześnie zapowiadać będzie nową serię, którą rozpoczniemy od roku 2020. Zauważalną – mam nadzieję – zmianą będzie zdecydowanie wyższa hierarchia ważności wystawy podczas targów Amberif (zapewnienie tego rodzaju złożył nowy Prezes MTG podczas niedawnego spotkania rady programowej), ale także plan prezentacji wystawy wraz z towarzyszącym mu wydawnictwem podczas kilku liczących się imprez wystawienniczych związanych z designem w Polsce i na świecie. W roku 2019 chcielibyśmy zaproponować pięć tematów / makrotrendów, wymagających projektowej interpretacji. Każdy z nich zdecydowaliśmy się zróżnicować nie tylko stylistycznie, ale poprzez zadedykowanie go innym grupom projektantów / instytucji akademickich / stowarzyszeń liczymy również na zdecydowane zróżnicowanie poszczególnych kolekcji pod względem warsztatowym.

W porozumieniu z Andrzejem Kupniewskim oraz Marcinem Tymińskim, którzy zadeklarowali pomoc w koordynacji przygotowań uzgodniliśmy konieczność spotkania w Warszawie dot. omówienia szczegółów projektu (jako uzupełnienie pierwszej rozmowy w lipcu) - tym razem w trybie roboczym., w dn. 16.XI, w piątek o godz. 13:00 w restauracji HERITAGE SHOP & WINE na Kabatach ul. Wąwozowa 8. W międzyczasie chętnie odpowiem na wszystkie możliwe pytania i wątpliwości: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. W załączeniu przesyłam plik PDF z krótkim wprowadzeniem wizualnym i opisowym każdej z linii stylistycznych.

Pierwsze dwa tematy: upside-down oraz vintage tools są dedykowane dla artystów-złotników. Ze względu na stopień technologicznego zaawansowania zależy nam, żeby te dwie kolekcje były demonstracją złotniczych umiejętności. Trzeci temat: urban jungle przypadnie uczelniom artystycznym o modowym profilu, a ostatnie dwa: translucency i teddy bear pozostaną w gdańskiej ASP i zostaną zrealizowane cyfrowo - CAD / CAM.

Kalendarz przygotowań wygląda następująco: 16. listopada 2018 – spotkanie w Warszawie, omówienie tematów i wiążące deklaracje uczestnictwa, do 15. grudnia 2018 – szkic / model / prototyp (robocze foto, konieczne do weryfikacji prac i wstępnego projektu katalogu, do 15. stycznia 2019 – studyjne foto gotowego obiektu na białym tle, do 28. lutego 2019 – dostarczenie prototypów do Gdańska (ze względu na planowaną aranżację wystawy jest to konieczne wcześniej niż zazwyczaj)

W nadziei na współpracę: Gdynia, 04.11.2018 Sławomir Fijałkowski

Nasi partnerzy

partnerzy.jpg

Najnowsze video

Reklama