z wielkim żalem informujemy, że zmarł nasz kolega - wybitny artysta złotnik, członek STFZ Marek Huculak.
Pogrzeb odbędzie się w piątek 10.07.2020, o godzinie 13:30 na Cmentarzu Wólka Węglowa, Dom Pogrzebowy Sala B.
Z wyrazami smutku i straty składamy kondolencje.
Zarząd i Rada Programowa STFZ
Nowoczesna forma pracy, która interpretacje mitologiczny wątek - nawiązuje do organu niejako wypreparowanego z ciała Prometeusza. Obrazuje możliwości, jakie daje współczesna transplantologia, dając nadzieję na nowy początek.
Tak jak pierwszy projekt daje nadzieję przez zastąpienie, tak w tym przypadku praca pozwala wzbudzić nadzieję podsuwając „wartość dodaną”, oferującą perspektywę rozszerzenia potencjału i funkcjonalności ludzkiego ciała.
Praca ukazuje trudny proces dochodzenia do akceptacji i pogodzenia w sytuacjach, gdy coś się traci czy stoi przed nieznanym, a przez to budzącym lęk. Finał tego procesu jest wyczekiwanym ukojeniem.
- autorska wystawa wraz z katalogiem w Galerii Sztuki w Legnicy - Jolanta Gazda, brosza „Perfection/Imperfection”
- autorska wystawa w Muzeum Biżuterii Współczesnej w Centrum Praskim Koneser w Warszawie - Marcin Bogusław, brosza „Tank of love”
Do pobrania
Protokół z obrad jury, werdykt, lista zakwalifikowanych, 26.10.2019
W 2019 roku wywołujemy Państwa do tablicy…
Chcemy zaproponować wzięcie na swój złotniczy warsztat mitologii greckiej i mitu o Prometeuszu – tytanie (!), społeczniku,
bojowniku (w słusznej sprawie), męczenniku (?).
Między innymi takie skojarzenia nasuwa postać Prometeusza.
Sięgamy po ten temat dlatego, że poza funkcjonowaniem
w świecie biżuteryjnym, wkroczyliśmy ze swoją działalnością
na pole realizowania także funkcji społecznej,
tj. wspieramy osoby z niepełnosprawnościami.
Nawiązujemy tym samym do przedsięwzięcia
modowo-fotograficznego AMPUTATION,
wykreowanego przez Marcina Urzędowskiego w ramach jego marki Prepostevolution i Kasię Miko vel Madam Miko.
Ich celem jest wydanie kalendarza na 2020 rok,
którego bohaterkami i bohaterami są ludzie
po amputacjach bądź urodzeni bez którejś kończyny
i korzystający z protez ortopedycznych.
Zachęcamy Państwa do pogłębionych interpretacji i kreatywnego podejścia do wywoławczego tematu z zastrzeżeniem, że zgłoszona
do konkursu praca musi zawierać w sobie element ze srebra.
Do pobrania:
80 obiektów biżuterii etnicznej, 50 fotografii prezentujących ludzi z najdalszych zakątków świata, 1 wspólny mianownik - pasja!
Tak w skrócie opisać można DROGOCENNE PODRÓŻE - wystawę fotografii oraz biżuterii etnicznej Marii Magdaleny Kwiatkiewicz.
Wernisaż poprzedzający wystawę odbędzie się 2 sierpnia 2019 r. o godzinie 19:00 w Muzeum Biżuterii Współczesnej zlokalizowanym w Centrum Praskim Koneser.
Więcej informacji na temat tego wydarzenia znajdziecie Państwo w załączonej informacji prasowej.
Zapraszamy na WALNY ZJAZD Stowarzyszenia Twórców Form Złotniczych i wybory władz STFZ, który odbędzie się w dniu 26 maja 2019 roku o godzinie 11:00 (niedziela).
Prosimy o liczne przybycie. Spotkamy się w nowym miejscu na artystycznej mapie Warszawy, w
Muzeum Biżuterii Współczesnej
Pl. Konesera 8
03-736 Warszawa
(wejście od ul. Białostockiej Centrum Praskie KONESER).
W załączeniu przesyłamy planowany porządek obrad.
Zapraszamy i pozdrawiamy,
Prezes STFZ Marcin Tymiński
Zarząd STFZ
Rada Programowa STFZ
26. Międzynarodowe Targi Bursztynu, Biżuterii I Kamieni Jubilerskich
Gdańsk, 20-23 marca 2018 | AMBEREXPO
Jak co roku, przez 4 marcowe dni bursztynowy świat będzie się kręcił wokół Targów Amberif w Gdańsku. Ostatnia edycja była pod każdym względem wyjątkowa, ponieważ targi świętowały swoje 25-lecie – wspólnie z 470 wystawcami z 15 krajów i 6 tysiącami kupców z 54 krajów – przybyłych najliczniej z Rosji, Niemiec, Wielkiej Brytanii, Danii i Estonii.
AMBERIF to najważniejsza na świecie wystawa bursztynu i największa impreza jubilerska w Europie Środkowo-Wschodniej. Tu biznes spotyka się ze sztuką i nauką, tu rodzą się twórcze pomysły i idee, tu prezentowane są najnowsze trendy i technologie w jubilerskim designie.
Swoją ofertę przedstawią zarówno małe pracownie, jak i duże firmy jubilerskie: producenci złotej i srebrnej biżuterii z bursztynem, z kamieniami kolorowymi, perłami i diamentami, importerzy zegarków, złotej i srebrnej biżuterii, producenci i importerzy maszyn, narzędzi oraz technologii złotniczych.
W Galerii Projektantów organizowanej pod auspicjami Stowarzyszenia Twórców Form Złotniczych autorskie kolekcje zaprezentują eksperymentujący z materiałem i zaskakujący odważnymi skojarzeniami artyści. Tradycyjnie swoją premierę podczas targów będzie miała kolejna edycja publikacji autorstwa prof. Sławomira Fijałkowskiego - Trend BOOK 2019, systematyzująca nowatorskie trendy i motywy w biżuterii i wzornictwie.
Po raz 23. rozstrzygnięty zostanie Międzynarodowy Konkurs na Projekt Biżuterii
z Bursztynem Amberif Design Award. To jeden z najważniejszych polskich konkursów designerskich, doskonale znany w europejskim środowisku artystów o nieszablonowym podejściu do biżuterii. W tym roku Kurator konkursu - Barbara Schmidt z Akademii Wzornictwa i Designu w Monachium - zaproponowała motto Kairos – Zwrotny moment, proponując by złapać swoją szansę w odpowiednim momencie i nie pozwolić umknąć chwili.
Konkurs ma charakter otwarty - udział biorą w nim projektanci, artyści, twórcy
i studenci szkół artystycznych. Ich poszukiwania oceni międzynarodowe Jury. Nagrodzone prace będzie można oglądać na wystawie pokonkursowej podczas Targów AMBERIF 2019.
Targom towarzyszy cykl seminariów dedykowanych zagadnieniom gemmologicznym i bursztynniczym, organizowany we współpracy ze Stowarzyszeniem Rzeczoznawców Jubilerskich, Wydziałem Chemicznym Politechniki Gdańskiej oraz Międzynarodowym Stowarzyszeniem Bursztynników.
Gala Bursztynu i Mody AMBER LOOK trends & styles to crème de la crème Targów AMBERIF. Piękne kreacje, oszałamiająca biżuteria, specjalnie zaprojektowana na tę okazję scenografia, dbałość o każdy szczegół. W piątkowy wieczór w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim publiczność podziwiać będzie autorskie kreacje, przygotowane przez twórców mody i biżuterii.
Podczas targów przyznawane są prestiżowe nagrody w konkursach:
Targi AMBERIF mają charakter branżowy i dostępne są wyłącznie dla osób i firm związanych z biżuterią, sztuką jubilerską i sztuką użytkową oraz marketingiem i usługami w tym zakresie.
PARTNERZY
Stowarzyszenie Rzeczoznawców Jubilerskich, Międzynarodowe Stowarzyszenie Bursztynników, Pomorska Izba Małych i Średnich Przedsiębiorstw, Stowarzyszenie Twórców Form Złotniczych, Krajowa Izba Gospodarcza Bursztynu i Polskie Towarzystwo Gemmologiczne.
AMBERIF 2019 | 20-23 marca, Gdańsk, AMBEREXPO
organizator: Międzynarodowe Targi Gdańskie SA
dyrektor projektu: Ewa Rachoń | Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. | t. 58 55 49 134
www.amberif.pl
w środę 12 grudnia 2018 roku o godzinie 12.00
w Bazylice Katedralnej Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Sandomierzu przy ulicy Katedralnej 1 , po czym odbędzie się odprowadzenie Zmarłego na miejsce spoczynku, na Cmentarzu Komunalnym na Krukowie, ulica Lubelska 27.
Ostatnie pożegnanie : wtorek 11.12.2018 w Domu Pogrzebowym Stąpór przy ulicy Dr. Dobkiewicza 35 o godzinie 17.00.
Składamy wyrazy współczucia Żonie, naszej Koleżance Ryszardzie Paralusz-Krzesimowskiej i RODZINIE.
W imieniu Organizatorów – Urzędu Miasta Gdańska oraz Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku zapraszam do współpracy przy kolejnym wydaniu publikacji Trend Book oraz do uczestnictwa w wystawie, która swoją premierę będzie miała podczas targów Amberif – w marcu 2019 r. Projekt „Trend Book” jest konsekwentnie rozwijany od roku 2010, a planowana edycja „2019” będzie już dziewiątą z kolei publikacją, dokumentującą kolekcję autorskiej biżuterii z zastosowaniem bałtyckiego bursztynu. Początkowo przedsięwzięcie miało charakter edukacyjny i służyło dostarczeniu studentom Wydziału Architektury i Wzornictwa gdańskiej ASP pretekstu do realizacji zadania semestralnego w formie zbliżonej do rzeczywistych warunków rynkowych (prognozowanie trendów + projektowanie + prototypowanie).
W roku 2017 zaprosiliśmy po raz pierwszy do współpracy projektantów ze Stowarzyszenia Twórców Form Złotniczych, którzy zinterpretowali jeden z pięciu proponowanych tematów. W ubiegłym roku formuła przedsięwzięcia została rozszerzona i wśród pięciu tematów projektowych już dwa z nich zostały opracowane przez STFZ, dwa przez ASP w Gdańsku, jeden – gościnnie – przez ASP w Łodzi. Dzięki temu wydawnictwo zyskało na różnorodności a pozytywny odbiór wystawy skłonił nas do dalszego rozszerzenia oraz pogłębienia współpracy wszystkich instytucji, które starają się promować autorską biżuterię, licząc na to, że zapoczątkowana kooperacja przekształci się w cykliczne, coroczne współdziałanie, którego efektem będzie poprawa jakości polskiego wzornictwa i promocja bursztynu w oparciu o design.
Trend Book 2019 zostanie zrealizowany w w nieco zmienionej formule, która stanowić będzie płynną kontynuację dotychczasowych edycji, ale jednocześnie zapowiadać będzie nową serię, którą rozpoczniemy od roku 2020. Zauważalną – mam nadzieję – zmianą będzie zdecydowanie wyższa hierarchia ważności wystawy podczas targów Amberif (zapewnienie tego rodzaju złożył nowy Prezes MTG podczas niedawnego spotkania rady programowej), ale także plan prezentacji wystawy wraz z towarzyszącym mu wydawnictwem podczas kilku liczących się imprez wystawienniczych związanych z designem w Polsce i na świecie. W roku 2019 chcielibyśmy zaproponować pięć tematów / makrotrendów, wymagających projektowej interpretacji. Każdy z nich zdecydowaliśmy się zróżnicować nie tylko stylistycznie, ale poprzez zadedykowanie go innym grupom projektantów / instytucji akademickich / stowarzyszeń liczymy również na zdecydowane zróżnicowanie poszczególnych kolekcji pod względem warsztatowym.
W porozumieniu z Andrzejem Kupniewskim oraz Marcinem Tymińskim, którzy zadeklarowali pomoc w koordynacji przygotowań uzgodniliśmy konieczność spotkania w Warszawie dot. omówienia szczegółów projektu (jako uzupełnienie pierwszej rozmowy w lipcu) - tym razem w trybie roboczym., w dn. 16.XI, w piątek o godz. 13:00 w restauracji HERITAGE SHOP & WINE na Kabatach ul. Wąwozowa 8. W międzyczasie chętnie odpowiem na wszystkie możliwe pytania i wątpliwości: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. W załączeniu przesyłam plik PDF z krótkim wprowadzeniem wizualnym i opisowym każdej z linii stylistycznych.
Pierwsze dwa tematy: upside-down oraz vintage tools są dedykowane dla artystów-złotników. Ze względu na stopień technologicznego zaawansowania zależy nam, żeby te dwie kolekcje były demonstracją złotniczych umiejętności. Trzeci temat: urban jungle przypadnie uczelniom artystycznym o modowym profilu, a ostatnie dwa: translucency i teddy bear pozostaną w gdańskiej ASP i zostaną zrealizowane cyfrowo - CAD / CAM.
Kalendarz przygotowań wygląda następująco: 16. listopada 2018 – spotkanie w Warszawie, omówienie tematów i wiążące deklaracje uczestnictwa, do 15. grudnia 2018 – szkic / model / prototyp (robocze foto, konieczne do weryfikacji prac i wstępnego projektu katalogu, do 15. stycznia 2019 – studyjne foto gotowego obiektu na białym tle, do 28. lutego 2019 – dostarczenie prototypów do Gdańska (ze względu na planowaną aranżację wystawy jest to konieczne wcześniej niż zazwyczaj)
W nadziei na współpracę: Gdynia, 04.11.2018 Sławomir Fijałkowski